Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Żywa lekcja biologii w "Koperniku”

Już kolejny rok z rzędu, tradycyjnie, odbyła się w Powiatowym Zespole nr 10  „żywa lekcja biologii”. Tym razem odwiedziły szkołę węże, które są chyba najchętniej oglądanymi i najbardziej wyczekiwanymi przez młodzież gośćmi. Bohaterami lekcji były boa dusiciele - Klemens i Klementyna, brazylijski boa tęczowy - Malutka, Zygmunt, czyli pyton tygrysi z Chin, Julek-Kulek oraz albinotyczny boa dusiciel – Gucio. Gady przyjechały w dwóch ogromnych, wiklinowych koszach, zaopatrzonych w podgrzewane kocyki i wszelkie inne wygody.

Julek to piękny, ośmioletni pyton królewski, który zawdzięcza swój przydomek „Kulek” od pozycji, jaką zawsze przyjmuje na ręce swojego opiekuna w czasie pokazów. Klemens to dwunastoletni boa dusiciel, a Zygmunt to pyton tygrysi, który dorośnie kiedyś do ośmiu metrów długości i osiągnie wagę stu kilogramów! Młodzieży ze wszystkich klas sportowych liceum i z klasy I BC pięknie zaprezentował się też sześcioletni boa tęczowy-Malutka. Jego maksymalna długość wynosi 1 m 20 cm, ale potrafi zjeść bardzo dużą ofiarę w całości – jest potem syty przez około 4 tygodnie.

Uczestnicy żywej lekcji biologii zdobyli wiele ciekawych informacji o życiu, zwyczajach węży, rozrodzie i ich fizjologii. Prowadzący lekcję obalił wiele niepochlebnych dla węży mitów, na przykład powszechne przekonanie, że węże mają zimną, mokrą skórę (wręcz przeciwnie), a linienie (zawsze po drugim, sytym posiłku gada) polega na jej zrzucaniu w całości (tak naprawdę zrzucają stary, za mały naskórek).

Wszystkie węże były najedzone, więc tylko patrzyły na uczestników lekcji leniwymi oczami, pokazując od czasu do czasu rozwidlony dychotomicznie język, a swoje zęby, które im odrastają po każdym polowaniu, chowały grzecznie w pysku. Na zakończenie lekcji oczom wszystkich ukazał się sporych rozmiarów, albinotyczny (tym samym bardzo wrażliwy na dotyk) boa dusiciel Gucio.

Uczestnicy „żywej lekcji biologii” mogli każdego węża dotknąć, pogłaskać, zobaczyć z bliska i na pewno zmienili swoje wyobrażenia o tych pięknych, dostojnych gadach.

Odsłony: 971
Autor Publikacji: PZnr10SME, Data Publikacji: 2017-11-15 , Godzina Publikacji: 9:30

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty