Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

"W świecie bajek i baśni" - Gala Finałowa X Konkursu Fotograficznego Środowiskowych Domów Samopomocy

"Baśnie są bardziej niż prawdziwe, nie dlatego, iż mówią nam, że istnieją smoki, ale że uświadamiają, iż smoki można pokonać".
- Gilbert Keith Chesterton

Słowami brytyjskiego pisarza powitała zebranych na uroczystej Gali Finałowej X Konkursu Fotograficznego Środowiskowych Domów Samopomocy Renata Englart-Janosz – dyrektor Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach. Podsumowanie jubileuszowego konkursu odbyło się w czwartkowe przedpołudnie, 25 maja, w Domu Kultury w Kętach.
- Każdy z was codziennie o coś walczy, walczy ze swoją chorobą, niepełnosprawnością i to są te największe smoki, z którymi na co dzień musicie się zmagać
– zwróciła się do zebranych na sali uczestników konkursu podkreślając, że słowa te bez wątpienia mogłyby stać się mottem pracy terapeutów i ich podopiecznych. - Bo w życiu codziennym zmagacie się z takimi strasznymi smokami, o jakich świat nie słyszał – dodała, wyrażając nadzieję, że konkurs ten był okazją do wspaniałej, twórczej zabawy. 

Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod hasłem „W świecie bajek i baśni”. Jak podkreślają organizatorzy, świat bajek i baśni „dał autorom ogromne możliwości tworzenia magicznych zdjęć, ograniczonych jedynie ludzką wyobraźnią, a zainteresowanie i inwencja artystyczna przerosła oczekiwania”.

Ogłoszenie wyników poprzedziło przedstawienie przygotowane przez podopiecznych PŚDS w Kętach. Zainspirowani motywem z powieści Juliusza Verne’a aktorzy, zabrali widzów w niezwykłą podróż dookoła świata. Następnie wyświetlona została prezentacja multimedialna złożona ze zdjęć konkursowych.

W tym roku do konkursu zgłoszone zostały fotografie 63 uczestników (41 użytkowników (podopiecznych) i 22 terapeutów) z 18 małopolskich Środowiskowych Domów Samopomocy: z Olkusza, Krakowa, Tarnowa, Woli Zachariaszowskiej, Pałecznicy, Babic, Oświęcimia, Wadowic, Woli Filipowskiej, Tomaszkowic, Limanowej, Kęt i Brzeszcz.

Prace konkursowe oceniało jury w składzie:  Zdzisław Kudła – absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, reżyser, scenarzysta, laureat wielu nagród festiwalowych krajowych i zagranicznych, laureat Nagrody Ministra Kultury i Sztuki; Agata Szyszka-Mądro – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. A. Grabowskiego w Kętach, zdobywczyni nagród w konkursach literackich, pomysłodawczyni wielu lekcji bibliotecznych, akcji czytelniczych i spotkań autorskich oraz Agata Drewniany – fotograf Fotopiwnicy,  plastyk i fotograf-grafik.

W kategorii użytkowników najwyżej została oceniona fotografia pt. „O dwóch takich”, wykonana przez Agnieszkę Boksę z ŚDS Caritas Archidiecezji Krakowskiej z Krakowa, ul. Pasteura. II miejsce przyznano Pawłowi Sikorze z ŚDS „Vita” w Krakowie, za pracę pt. „Stumilowy las”. III nagrodę otrzymał Krzysztof Popielak z ŚDS „Vita” w Krakowie za zdjęcie pt. „Baśniowa Kraina”.

Wśród prac wykonanych przez terapeutów I miejsce zdobyła fotografia pt. „Pinokio”, którą zrobiła Małgorzata Ostrowska z ŚDS w Woli Filipowskiej. II miejsce zajęło zdjęcie Michała Kwarciaka z ŚDS w Olkuszu pt. „Dwa oblicza”. III miejsce – praca Karoliny Gaździk z ŚDS w Pałecznicy pt. „Przyłapani w świecie bajek i baśni”.

W kategorii Środowiskowych Domów Samopomocy I miejsce zdobył ŚDS z Olkusza, II miejsce – ŚDS „Przystanek Betlejem” z Krakowa, III miejsce – ŚDS z Oświęcimia.

Specjalne wyróżnienia – nagrody książkowe, przyznane przez dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. A. Grabowskiego w Kętach, trafiły do rąk Pawła Sikory za fotografię pt. „Stumilowy Las” oraz do Karoliny Gaździk za zdjęcie pt. „Przyłapani w świecie bajek i baśni”.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom za uczestnictwo oraz upominek. 

Na wszystkich czekała jeszcze jedna niespodzianka – na zakończenie uroczystości na scenie wystąpił zespół Avocado – finaliści I edycji X-Factor. Prezentując rozbawionej publiczności hity muzyki rozrywkowej, bawiąc się harmonią, naśladownictwem instrumentów i współbrzmieniem głosów porwali całą salę do śpiewu i do tańca.

Organizatorem X Konkursu Fotograficznego Środowiskowych Domów Samopomocy był Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kętach. Sponsorzy, którzy wsparli wydarzenie to: Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Gmina Kęty, Czanieckie Makarony Sp. z o.o., Salon Kawy i Wina "Sużyw" z Kęt, Zofia Iskierka "Iskierka" - Produkcja Artykułów Sportowych, Firma "Aksam" z Osieka, Hurtownia tkanin "Ania" z Czańca, Anna i Jerzy Pawica - Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych z Czańca, Ammocarat S.A. właściciel marki "Obsessive", Górecki Sp. J. z Kęt oraz Lokalna Grupa Działania "Dolina Soły".

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.: wicestarosta powiatu Oświęcim - Jarosław Jurzak, sekretarz powiatu Oświęcim - Aleksandra Bibrzycka, dyrektor Wydziału Infrastruktury Społecznej UG Kęty - Tomasz Bielecki, dyrektor Wydziału Promocji UG Kęty - Urszula Baczyńska-Śleziak, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu - Monika Stalica, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu - Renata Fijałkowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu - Marta Budzyńska, dyrektor Domu Kultury w Kętach - Sylwia Brzozowicz, dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kętach - Maria Hankus-Godzisz, dyrektor Warsztatów Terapii Zajęciowej im. Brata Alberta w Jawiszowicach - Karolina Gruszka, kierownik filii Powiatowego Urzędu Pracy w Kętach - Małgorzata Klęczar, ordynator oddziału Psychosomatyki i Psychiatrii Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu - Anna Szłapa-Zalewska, terapeuta oddziału I Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie - Zofia Ryszka, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. A. Grabowskiego w Kętach - Agata Szyszka-Mądro, dyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Trzebini - Agata Rakoczy-Kot, Fundacja "Kukuryku" w Kętach - Beata Bohn, podopieczni Dziennego Domu "Senior-Wigor" w Kętach, dyrektor Ośrodka Kultury w Brzeszczach - Magdalena Armata.

Konkursowe fotografie można oglądać na wystawie pokonkursowej na parterze Domu Kultury w Kętach. Na piętrze natomiast, prezentowane są prace wykonane przez podopiecznych Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach i Brzeszczach na wystawie pt. "W 80 dni dookoła świata".

Odsłony: 2304
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, Data Publikacji: 2017-05-26 , Godzina Publikacji: 13:10

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Grudzień, 2018
  P W Ś C P S N
48 1 2
49 3 4 5 6 7 8 9
50 10 11 12 13 14 15 16
51 17 18 19 20 21 22 23
52 24 25 26 27 28 29 30
01 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty